Liberta Liberta
4559
BLOG

Jędrychowo, Grajewo, Ołdaki-Magna Brok

Liberta Liberta Rozmaitości Obserwuj notkę 142

 

 Co może łączyć te trzy miejscowości?

 

Jędrychowo to nazwa miejscowości z odsłuchu filmu 1.24, jakiego dokonał bloger Nols. "W Jędrychowie się zapatruj". 

 http://nols.salon24.pl/308412,film-1-24-metoda-odsluchu-plus

http://liberta.salon24.pl/402558,w-jedrychowie-sie-zapatruj

 

Jędrychowo (niem. Heinrichshöfen[1]) – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie mrągowskim, w gminie Sorkwity.

W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa olsztyńskiego.

Majątek ziemski w Jędrychowie wchodził w skład dóbr z siedzibą w Sorkwitach, należących do Bronikowskich później von Mirbachów oraz von Paleske. Dwór pełnił rolę dworku letniego i myśliwskiego. Dwór otoczony jest dużym parkiem z wieloma pomnikowymi drzewami m. in. magnolia i sosna wejmutka , a na początku XX w. hodowano tu nawet figi[potrzebne źródło]. Obecnie w dworze mieści się pensjonat."

 

http://pl.wikipedia.org/wiki/J%C4%99drychowo_(powiat_mr%C4%85gowski)

 

W Grajewie 1 września 1922r. urodził się ojciec Jarosława i Lecha Kaczyńskich, Rajmund. 

 Podczas wizyt na ziemi łomżyńskiej Lech Kaczyński wielokrotnie podkreślał, że darzy to miejsce szczególnym sentymentem.

– Dostępne informacje są zdawkowe. Wiadomo, że Rajmund walczył w powstaniu warszawskim – mówi Tomasz Dudziński, dyrektor Grajewskiej Izby Historycznej.

Zanim jednak trafił do stolicy, młodzieńcze lata spędził w Grajewie. Rajmund był synem urzędnika kolejowego Aleksandra Kaczyńskiego oraz Franciszki Świątkowskiej, która pochodziła z okolic Odessy. W 1927 roku Aleksander i Franciszka wraz z Rajmundem przenieśli się na tereny dzisiejszej Białorusi. Tam Aleksander Kaczyński objął wysokie stanowisko. Tam też przyszły ojciec braci-bliźniaków poznał wybrankę swego serca, a późniejszą żonę – Jadwigę z domu Jasiewicz.

Gdy wybuchła II wojna światowa, rodzina Kaczyńskich w obawie przed zsyłką na Sybir przeniosła się do stolicy. Zamieszkała na Żoliborzu. Rajmund oprócz nauki zajmował się tam m.in. szeroko zakrojoną działalnością konspiracyjną. 

W szeregach Związku Walki Zbrojnej, a następnie Armii Krajowej Rajmund walczył pod pseudonimem „Irka”. Już pierwszego dnia powstania warszawskiego został ranny (miał stracić dwa palce), ale walczył do końca zrywu. Po upadku powstania przebywał w obozie jenieckim niedaleko Skierniewic. Udało mu się jednak stamtąd uciec. Rajmund Kaczyński odznaczony został Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari i Krzyżem Walecznych.

Po wojnie ożenił się z Jadwigą. W 1949 roku na świat przyszli bliźniacy: Lech i Jarosław. Ich ojciec pracował m.in. na Politechnice Warszawskiej. Umarł 17 kwietnia 2005 roku w Warszawie.

 

Źródło: http://www.wspolczesna.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20100415/REG21/326955239

 

Grajewo – miasto i gmina w województwie podlaskim, nad rzeką Ełk

Grajewo leży na Wysoczyźnie Kolneńskiej, na pograniczu MazowszaMazur i Podlasia. Znajduje się na terenie Zielonych Płuc Polski. Jest dobrym punktem wypadowym na tereny największego w Polsce Biebrzańskiego Parku Narodowego.(...)
 W 1815 Grajewo weszło w skład Rosji, jako część tzw. Królestwa Kongresowego. W 1818 założono fabrykę świec i mydła. Odbywały się rocznie 4 jarmarki. Handlowano głównie bydłem i końmi oraz wyrobami bednarskimi. Powstała ulica Nowa, a po zbudowaniu w latach 1828-1829 traktu petersburskiego, wytyczona i zabudowana została ulica Augustowska. Około 1850 liczba ludności wzrosła do około 1917 osób. Grajewo posiadało stację pocztową, komorę celną, szkołę elementarną, rzeźnię i wiele zakładów rzemieślniczych.(...)

1873 r. wybudowano kolej żelazną Brześć-Królewiec. Miejscowość rozwijała się szybko. Domy powstawały wzdłuż torów kolejowych oraz wzdłuż ulic będących przedłużeniami głównych szlaków komunikacyjnych. Powstało kilka większych zakładów przemysłowych: fabryka win, gorzelnia, huta szkła, fabryka pasów transmisyjnych i taśm gumowych, kilka młynów, betoniarnia.

1894 roku w Grajewie zostały wybudowane koszary (stacjonowały dwa pułki kawalerii i 8 brygada Straży Pogranicznej). Wybudowano małą cerkiew - Cerkiew św. Marii Magdalenyoraz założono cmentarz prawosławny. Wyświęcenia dokonał 22 października 1878 r. arcybiskup warszawski Leoncjusz. W 1893 r. pobudowano na cmentarzu drewnianą kaplicę wraz z drewnianą stróżówką. W Grajewie istniała również cerkiew garnizonowa 4 Dragonskogo Evkaterinskogo Połka.(...)

 

W okresie 20-lecia międzywojennego Grajewo kilkakrotnie odwiedzały ważne postaci polskiego życia politycznego: w 1921 r. naczelnik Józef Piłsudski, w 1923 r. prezydent Stanisław Wojciechowski, w 1925 r. generał Józef Haller, w 1928 r. prezydent Ignacy Mościcki.

W roku 1922 w Grajewie urodził się Rajmund Kaczyński, ojciec prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i byłego premiera RP Jarosława Kaczyńskiego. Był synem urzędnika kolejowego Aleksandra oraz Franciszki Świątkowskiej.(...)

 

Po wybuchu II wojny światowej, w nocy z 6 na 7 września 1939 roku, miasto zostało zajęte przez Niemców. Po 21 września Niemcy przekazali miasto wojskom radzieckim. Grajewo zostało zaanektowane przez Związek Radziecki jako część Białoruskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej.

22 czerwca 1941 roku Grajewo ponownie zajęli Niemcy. Rozpoczęły się krwawe represje wobec Żydów oraz osób podejrzanych o współpracę z Sowietami. 30 sierpnia 1941rozstrzelano ok. 120 osób uznanych za komunistów. Jednocześnie na przełomie sierpnia i września 1941 r. Niemcy utworzyli w Grajewie getto, w którym zgromadzono około 4,5 tys. osób narodowości żydowskiej. We wrześniu 1942 podjęta została decyzja o likwidacji getta. Grajewscy Żydzi zostali wywiezieni i wymordowani. 15 lipca 1943 gestapo aresztowało w Grajewie 183 osoby, głównie przedstawicieli inteligencji, które zamordowano w pobliskich Boguszach. 20 stycznia 1945 r., w przeddzień opuszczenia Grajewa, Niemcy przeprowadzili masakrę miejscowej ludności. W lesie Kosówka rozstrzelali całe rodziny z małymi dziećmi, mordując około 120 osób.

Grajewo zostało oswobodzone spod okupacji niemieckiej przez armię radziecką 23 stycznia 1945 roku. W czasie wojny zginęło lub zaginęło ponad 5000 mieszkańców miasto. Zniszczenia zabudowy sięgały 30%.

Po wojnie nastąpiła odbudowa miasta. Rozwinął się przemysł, wzrosła liczba mieszkańców, miasto rozbudowało się.(...)

http://pl.wikipedia.org/wiki/Grajewo

  

W Ołdakach-Magna Brok bracia Kaczyńscy spędzali wakacje.

W miejscowości Ołdaki-Magna Brok mieszkała "cioteczna babcia”.

Dom, do którego jako dzieci przyjeżdżali Lech i Jarosław Kaczyńscy, stał tam, gdzie dziś mieszka sołtys. Nic dziwnego, że chętnie chodzili nad rzekę. Do czyściutkiego wówczas Broku jest stąd naprawdę bliziutko.

Część mieszkańców położonej przy samym Czyżewie miejscowości Ołdaki-Magna Brok jeszcze pamięta wakacyjne przyjazdy braci. Widzieli ich, ale nikt się z nimi nie bawił. Ryszewski tłumaczy to tym, że bliźniacy mieli opiekunkę.
Jacek Bogucki, poseł Prawa i Sprawiedliwości, podkreśla, że Lech Kaczyński zawsze pamiętał te wakacje spędzane na czyżewskiej ziemi.

– Miałem okazję towarzyszyć mu podczas wizyty w tych stronach w 2007 roku – wspomina polityk. – Prezydent nie tylko rozpoznawał nazwy mijanych po drodze miejscowości, ale też opowiadał historyjki o tym, z czym mu się one kojarzą.
 
 
 

Ołdaki-Magna Brok – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie wysokomazowieckim, w gminie Czyżew-Osada.

W latach 1975-1998 miejscowość położona była w województwie łomżyńskim.

 

http://pl.wikipedia.org/wiki/O%C5%82daki-Magna_Brok

 

Te trzy miejscowości położone są niedaleko siebie, na ziemi warmińsko-mazurskiej.

Grajewo - Ołdaki-Magna Brok i Grajewo - Jędrychowo to taka sama odległość, 112km.

Obie miejscowości, Jędrychowo i Ołdaki-Magna Brok leżą w promieniu 112 km od Grajewa.

Czy można to ze sobą jakoś połączyć?

Czy tajemnice, związane z 10 kwietnia 2010r. zostaną rozwiązane?

 

Wielką tajemnicą jest też ukrycie faktu śmierci Jadwigi Kaczyńskiej, matki bliźniaków Lecha i Jarosława Kaczyńskich.

Jak wiemy, 11marca 2010r. Lech Kaczyński przebywał z wizytą na Litwie.

"Na zaproszenie prezydent Litwy Dalii Grybauskaite prezydent Lech Kaczyński złoży w czwartek (8 kwietnia 2010r. - przyp Liberta) jednodniową, roboczą wizytę w Wilnie. Kilkugodzinny pobyt ma być kontynuacją wizyty z 11 marca. Została ona skrócona z powodu choroby matki Lecha Kaczyńskiego.


 
12 marca 2010r. Interia.pl podała wiadomość, że Jadwiga Kaczyńska nie żyje, a następnie szybko tą wiadomość usunięto.
 
Jednak znalazłam artykuł:
 
 
gdzie są zamieszczone zdjęcia p. Jadwigi Kaczyńskiej czarno-białe, tak jakby faktycznie nie żyła.
 
I wspomnienie matki przez Lecha Kaczyńskiego:
 
"- Mama wpływała na nasze decyzje, ale tak, że sądziliśmy, że inicjatywa należy do nas - mówi o matce prezydent Lech Kaczyński. - Zależy im na moim zdaniu. Jeśli coś mi się nie podobało, mówię to bez ogródek. Jarek zawsze mi wtedy dziękuje i powiada: "Cieszę się, jesteś moim pierwszym krytykiem" - opowiadała Jadwiga Kaczyńska


Więcej... http://wyborcza.pl/1,75402,7655744,Pierwsza_matka_Rzeczypospolitej.html#ixzz1sxrz79ly

 

 

 Dlaczego portal Gazety Wyborczej zamieścił 12 marca 2012r. zdjęcia Jadwigi Kaczyńskiej czarno-białe?

Czy to jest tylko wrzutka służb?

Czy zagadki z 10 kwietnia 2010r. zostaną rozwiązane?

Czy są jakieś związki rodziny Kaczyńskich z Jędrychowem?

 

Najlepiej by było, gdyby telewizja zrobiła wywiad na żywo z Jadwigą Kaczyńską, to rozwiałoby wszelkie wątpliwości!

 

 

 

 

Liberta
O mnie Liberta

jestem niepokorna

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości